Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starý koně

 

 

Country kapela Starý koně hraje klasickou i moderní country-western hudbu a vystupuje zpravidla ve tříčlenném složení. 
K nim se přidávají další hosté, které na jednotlivá hraní přizveme ke spolupráci: (např. na el. sólovou kytaru: Pepa Cepák, Milan Kryštof, Zbyněk Spálenka, dále Jarda Toms - dobro, Jirka Pařík - dobro, banjo, foukací harmoniky a další osvědčení muzikanti). Kapela získává pokaždé trochu jiný zvuk a písničky, reprodukované v jiném zajímavém sólovém podání, se neohrají.
Tak to jsme my, ti hospodským větrákem ošlehaní chlapci, kanci, hřebci, starý koně. Zvaní Old Horses.
Trochu z historie:
Pražská country skupina Starý koně původně vznikla koncem devadesátých let jako hudební projekt spřízněných muzikantů z několika kapel. Základem repertoáru jsou, vedle všeobecně známých písní „na přání“ posluchačů, převzaté country evergreeny opatřené originálními texty Standy Pospíšila. Ten byl zakládajícím členem a textařem country skupiny Moskyti, která patřila vedle Ohařů, Bonity, Grošáků, atd. mezi přední pražské country kapely první poloviny 90-tých let.

Textově i hudebně originální neurčený počet písniček, které by vydaly minimálně na jedno CD, je ze Standovy dílny (Richmontskej bar, Kříž u motorestu, Černá vdova, Elvíra, Marnej den, Lovec, …) a v jeho podání dokáží posluchače zaujmout. Specifický zvuk kapely dotvářela improvizující sólová elektrická kytara Mirka Dursta. Mirek spolupracoval nejen hudebně s Jeňýkem Pacákem, na kterého často vzpomíná. Jako letitý přítel Ivana Mládka hrál v jeho Banjo-bandu a mohli jste jej sledovat v novácké televizní „Čundr country show“ po dlouhých 11 let. Nyní si užívá muzikanského důchodu.
Nezapomínáme však na otce zakladatele Starých koní, správnýho chlapa Zdeňka Kryštofa, jemuž to do poslední chvíle dobře hrálo (neplést v Milanem Kryštofem z Taxmenů; co by nevlastní bratři měli společné lásky - dobrou country muziku a lihové nápoje). 
Jako oblíbený Bebíčko coby baskytarista Nových Zelenáčů Mirka Hofmanna nahrál většinu CD této známé country skupiny.

Bohužel Bebíčko již není mezi námi. Zcela nečekaně se odebral do country nebe, kde mu náleží čestné místo, neboť rozdával jen radost a pohodu. Vzpomínka na něj  je pořád živá, měli jsme ho všichni rádi.

Mimo to Starý koně občas fungují při větších akcích jako doprovodná kapela zpěváka Milana Drobného při některých jeho koncertech.

(Foto z hudebního klubu Palmovka-zleva: Vašek Čuřín, Milan Kryštof-Kryšpín, Standa Pospíšil a Milan Drobný)